• 15. Uluslararası Doğal Taş ve Mermer Teknoloji Fuarı
  • 23-26 Ekim 2019
Kalan Süre

Haberler

Çin’in en büyük yatırımcıları İstanbul Mermer Fuarı'na geliyor

Türk doğal taş endüstrisinin ihracat odaklı fuarı İstanbul Mermer, Çinli yatırımcıları 17-20 Kasım 2016 tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy'de ağırlıyor. Kapılarını 13. kez açacak fuarla birlikte Türkiye’nin, en büyük ihracatçıları arasında bulunan Çin’e yapılan dış satımını eski seyrine kavuşturması hedefleniyor. CNR Holding ve İMİB(İstanbul Maden İhracatçıları Birliği) yetkilileri, Emlak Fuarı ile eş zamanlı yapılacak istanbul Mermer Fuarı’na, başta Çin olmak üzere Avrupa, Orta Doğu, Yakın Doğu ve Kuzey Afrika’dan gelecek yatırımcıların büyük miktarlarda alım yapacaklarını ifade ediyorlar.

CNR Holdingkuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından İMİB ve KOSGEB desteğinde düzenlenecek “İstanbul Mermer 2016 - 13.Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı” sektör yatırımcılarını İstanbul'da katılımcı firmalarla bir araya getirecek. CNR Holding Pazarlama Grup Başkanı Reha Tartıcı, gayrimenkul ve doğal taş sektörlerinin en büyük fuar organizasyonları olan İstanbul Mermer ve Emlak 2016’in bir arada düzenleniyor olmasının iki sektör arasında sinerji yaratacağına dikkati çekti. Tartıcı, Türkiye’nin en verimli taş ocaklarından getirilecek doğal taş çeşitlerinin 250 katılımcı firmanın standında vitrine çıkacağını söyledi. Reha Tartıcı, Emlak Fuarı’na gelen büyük müteahhitler ile Natural Stone katılımcıları arasında ticaret potansiyelinin oluşacağını vurguladı.

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu ise “Yılın ilk yarısında Çin’e yapılan doğal taş ihracatımız değer bazında %25,44 azalarak, 435,9 milyon dolardan 325 milyon dolara düştü. Çin’in ekonomisinde yaşanan sıkıntı nedeni ile ikinci yarının da düşüşle geçeceğini tahmin ettiğimiz bir dönemde Natural Stone’a Çinlilerden gelen ilgi, tahminlerimizi olumlu yönde değiştirmemize neden oldu. Fuarla birlikte sektörün ihracatı eski dengesine kavuşacak” dedi.